UCHWAŁA NR IV/18/2002
UCHWAŁA NR IV/18/2002 RADY MIEJSKIEJ W DĘBNIE z dnia 30 grudnia 2002 r.
w sprawie : wprowadzenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy Dębno
Na podstawie art. 18 ust.2 pkt.15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym - tekst jednolity z 2001 r. / Dz. U. Nr 142 poz.1591 z późniejszymi zmianami / oraz art. 19 ust. 1 i art. 32 ust.3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków / Dz. U. Nr 72 poz. 747/ uchwala co następuje :
§ 1. Rada Miejska w Dębnie uchwala oraz wprowadza na terenie miasta i gminy Dębno regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszej Uchwały.
§ 2. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy w Dębnie.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.
Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr IV/18/2002 z dn. 30.12.02 Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków
Rozdział I Postanowienia ogólne
§ 1
§ 2 Odbiorcą usług w znaczeniu niniejszego regulaminu jest każdy, kto korzysta z usług wodociągowo-kanalizacyjnych w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie zawartej umowy zwanej dalej Odbiorcą. § 3 Przedsiębiorstwo wykonuje swoją działalność w oparciu o zezwolenie na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków . § 4 Celem niniejszego regulaminu jest :
Rozdział II Minimalny poziom usług świadczonych przez przedsiębiorstwo .
§ 5 Przedsiębiorstwo, zgodnie z przepisami ustawy ma obowiązek zapewnić:
§ 6
§ 7
§ 8 Przedsiębiorstwo ma prawo odmówić przyłączenia do sieci jeśli przyłącze zostało wykonane bez uzyskania zgody Przedsiębiorstwa bądź zostało wykonane niezgodnie z wydanymi warunkami technicznymi.
§ 9 Przedsiębiorstwo może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne w przypadkach i na warunkach określonych w art.8 ustawy.
§ 10 Przedsiębiorstwo może odmówić ponownego zawarcia umowy na dostawę wody lub odprowadzanie ścieków, jeśli nie zostały usunięte przeszkody będące przyczyną zaniechania świadczenia usług.
Rozdział III Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów z odbiorcami usług
§ 11 1.Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzeniu w wodę lub odprowadzaniu ścieków zawartej między przedsiębiorstwem a odbiorcą. 2.Zawarcie umowy następuje na pisemny wniosek osoby, której nieruchomość została przyłączona do sieci. 3.Umowa może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego, do którego ma być dostarczona woda lub, z której mają być odprowadzone ścieki, a w uzasadnionych przypadkach z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.
§ 12 1.Umowa o której mowa w § 11 pkt.1 zawiera w szczególności postanowienia dotyczące :
oraz warunków ich świadczenia, b. sposobu i terminów wzajemnych rozliczeń, c. praw i obowiązków stron umowy, d. procedur i warunków kontroli urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, e. dokumentów upoważniających do wstępu na teren nieruchomości i do pomieszczeń odbiorcy usług f. zasady udzielania upustów w przypadku obniżenia jakości wody g. ustaleń zawartych w zezwoleniu , o którym mowa w art. 18 ustawy, h. okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym warunków wypowiedzenia.
§ 13
§ 14
§ 15 W umowach dotyczących odprowadzania ścieków Przedsiębiorstwo uwzględnia postanowienia wynikające z rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej wydanego na podstawie art.11 ustawy.
§ 16 Treść umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków nie może ograniczać praw i obowiązków stron, wynikających z przepisów ustawy, z przepisów wykonawczych do ustawy oraz niniejszego statutu.
§ 17 Integralną częścią umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków stanowi załącznik, składany przez odbiorcę usług przy zawieraniu umowy i aktualizowany każdorazowo po zmianie warunków korzystania z usług, określający charakterystykę zużycia wody oraz rodzaj , ilość , a w przypadku przemysłowych odbiorców usług , również jakość odprowadzanych ścieków.
§ 18 Przedsiębiorstwo ma prawo odmówić zawarcia umowy na dostawę wody lub odprowadzanie ścieków, gdy wnioskodawca nie spełni warunków określonych w art.6 ustawy.
Rozdział IV
Sposób rozliczeń w oparciu o ceny i stawki opłat ustalone w taryfach.
§ 19 Podstawowe zasady rozliczeń za zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków określają przepisy ustawy stanowią, że : 1. rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków są prowadzone przez Przedsiębiorstwo z odbiorcami usług na podstawie określonych w taryfach cen i stawek opłat oraz ilości dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków. 2.ilość dostarczonej wody ustala się na podstawie odczytu wodomierza głównego a w przypadku jego braku w oparciu o przeciętne normy zużycia wody , ustalone na podstawie rozporządzenia o którym mowa w art. 27ust.3 ustawy.
4.przypadku awarii wodomierza stosuje się zasady określone w § 19 ust.2 5.Ilość odprowadzanych ścieków ustala się na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych , w razie braku urządzeń pomiarowych ilość odprowadzanych ścieków ustala się na podstawie umowy lub jako równą ilości dostarczonej wody. 6.w rozliczeniach ilości odprowadzanych ścieków ilość bezpowrotnie zużytej wody uwzględnia się wyłączenie w przypadkach, gdy wielkość jej zużycia na ten cel ustalona jest na podstawie dodatko wego wodomierza zainstalowanego na koszt odbiorcy usług.
§ 20 Przy rozliczeniach z odbiorcami, Przedsiębiorstwo obowiązane jest stosować taryfę zatwierdzoną uchwałą rady gminy bądź wprowadzoną w trybie art. 24 ust.8 ustawy. § 21 Taryfa wymaga ogłoszenia w miejscowej prasie, co najmniej na 7 dni przed wejściem jej w życie. § 22
§ 23 Zgodnie z przepisami rozporządzenia, o którym mowa w art.27 ustawy : a/ odbiorca usług dokonuje zapłaty za dostarczona wodę i odprowadzone ścieki w terminie określonym w umowie lub fakturze, który nie noże być krótszy niż 14 dni od daty jej dostarczenia, b/ zgłoszenie przez odbiorcę usług zastrzeżeń do wysokości rachunku nie wstrzymuje jego zapłaty, c/ w przypadku nadpłaty , zalicza się ją na poczet należności przyszłych, lub na żądanie odbiorcy usług , zwraca się terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku w tej sprawie.
Rozdział V
Warunki techniczne przyłączenia do sieci
§ 24 Zakres budowy urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych realizowanej i finansowanej przez przedsiębiorstwo oraz przez osoby ubiegające się o przyłączenie nieruchomości do sieci określają przepisy ustawy, stanowiąc : 1/ przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne są obowiązane zapewnić realizację budowy i rozbudowy urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, ustalonych przez gminie w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji, 2/ realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci, 3/koszty zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego pokrywa przedsiębiorstwo, a urządzenia pomiarowego do odbioru ścieków odbiorca usług.
§ 25
§ 26
§ 27
§ 28 Przedsiębiorstwo ma prawo odmówić przyłączenia do sieci jeśli przyłącze zostało wykonane bez uzyskania zgody przedsiębiorstwa bądź zostało wykonane niezgodnie z wydanymi warunkami.
Rozdział VI
Możliwości dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnych
§ 29 Potencjalni odbiorcy usług wodociagowo-kanalizacyjnych mogą uzyskać informacje dotyczące dostępności tych usług : 1/ w Urzędzie Miasta i Gminy Dębno, który udostępnia nieodpłatnie wgląd : a/ w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, b/ w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, c/ w regulamin świadczenia usług, d/ w warunki udzielania zezwolenia na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. 2/ w Przedsiębiorstwie , które udostępnia nieodpłatnie: a/ wgląd w wieloletnie plany rozwoju i modernizacji, b/ w plany inwestycyjne, c/ w regulamin świadczenia usług.
Rozdział VII Sposób postępowania w przypadku niedotrzymania ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków, a w szczególności sposoby załatwiania reklamacji i wymiany informacji.
§ 30 Przedsiębiorstwo winno zapewnić odbiorcom należyty poziom usługi a szczególnie wyodrębnić stanowisko pracy do spraw obsługi klienta.
§ 31 1.Przedsiębiorstwo zobowiązane jest do udzielenia na życzenie klienta lub z własnej inicjatywy pełnej informacji dotyczącej realizacji usługi, a przede wszystkim informacji taryfowych, występujących zakłóceń zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków oraz awarii urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. 2.Wstrzymanie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków może nastąpić bez uprzedniego zawiadomienia odbiorców w przypadkach , gdy występują warunki stwarzające zagrożenie dla życia, zdrowia i środowiska lub uniemożliwiające świadczenie usług , w szczególności : a/ z powodu awarii sieci nie ma możliwości prowadzenia zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków, b/dalsze funkcjonowanie sieci stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia lub środowiska. 3. O przewidzianych zakłóceniach w realizacji usług zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków Przedsiębiorstwo winno uprzedzić odbiorców w sposób zwyczajowo przyjęty. 4.W razie przerwy w dostawie wody przekraczającej 12 godzin Przedsiębiorstwo powinno zapewnić zastępczy punkt poboru wody i poinformować odbiorcę o jego lokalizacji.
§ 32 Jeżeli strony nie ustaliły w umowie o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzanie ścieków inaczej, obowiązują następujące wymagania w zakresie udzielania informacji i odpowiedzi, w związku z niedotrzymaniem ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczonej wody i wprowadzanych do sieci kanalizacyjnej ścieków :
a/ 12 godzin - na telefoniczne żądanie określenia przewidywanego terminu usunięcia przerwy i zakłóceń w świadczeniu usług, b/ 7 dni - na pisemne żądanie usunięcia przerw i zakłóceń , o których mowa w pkt.a c/ 14 dni - na pisemne i telefoniczne skargi i zażalenia , wymagające przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
§ 33 Przedsiębiorstwo zobowiązane jest do zawiadamiania odbiorców usług o planowanych zmianach warunków technicznych zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków z wyprzedzeniem umożliwiającym dostosowanie instalacji do nowych warunków, nie krótszym niż 12 miesięcy .
§ 34 1.Odbiorca usług ma prawo zgłaszania reklamacji dotyczących ilości i jakości świadczonych usług oraz wysokości opłat za usługi. 2.Reklamacje , o których mowa w ust. 1 , wnoszone są na piśmie osobiście przez zainteresowanego w siedzibie przedsiębiorstwa, listem poleconym lub za pomocą poczty elektronicznej i rozpatrywane są przez zarząd przedsiębiorstwa. 2.Przedsiębiorstwo zobowiązane jest do powiadomienia zainteresowanego o sposobie załatwienia reklamacji w terminie 14 dni od daty wpływu.
Rozdział VIII Obowiązki odbiorców usług § 35 Odbiorca usług jest zobowiązany do :
pomiarowych poprzez ich odpowiednie zabezpieczanie przed uszkodzeniami mechanicznymi lub skutkami niskich temperatur, a także prawidłowe utrzymanie studzienki czy też pomieszczenia, w którym są zamontowane oraz dostępu osób nieuprawnionych do tych pomieszczeń. 4.natychmiastowego powiadamiania Przedsiębiorstwa o wszelkich uszkodzeniach wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego w tym o zerwaniu plomby. 5.powiadamiania Przedsiębiorstwa o zmianach własnościowych nieruchomości lub zmianach użytkowania lokalu. 6.powiadominia Przedsiębiorstwa o wszelkich zmianach technicznych w instalacji wewnętrznej, które mogą mieć wpływ na działanie sieci. 7.natychmiastowego powiadomienia Przedsiębiorstwa o zrzutach awaryjnych lub zmianie jakości ścieków odbiegających od warunków umowy. § 36 Odbiorcy usług zobowiązani są do korzystania z zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w sposób zgodny z przepisami ustawy i nie powodujący pogorszenia jakości usług świadczonych przez Przedsiębiorstwo oraz nie utrudniający działalności Przedsiębiorstwa, a w szczególności do: 1.użytkowania instalacji wodociągowej w sposób eliminujący możliwość wystąpienia skażenia chemicznego lub bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej, powrotu ciepłej wody lub wody z instalacji centralnego ogrzewania, 2.użytkowania instalacji kanalizacyjnej w sposób nie powodujący zakłóceń funkcjonowania sieci kanalizacyjnej, 3.poinformowania Przedsiębiorstwa wodociągowo - kanalizacyjnego o własnych ujęciach wody w celu prawidłowego ustalania opłat za odprowadzanie ścieków, 4.wykorzystanie wody z sieci wodociągowej i przyłącza kanalizacyjnego wyłącznie w celach określonych w warunkach przyłączenia do sieci. 5. Zabezpieczenia przed dostępem osób nie uprawnionych do pomieszczenia, w którym zainstalowany jest wodomierz, 6.Umożliwienie upoważnionym przedstawicielom przedsiębiorstwa wstępu na teren nieruchomości i do pomieszczeń w celach określonych przepisami ustawy oraz niniejszego regulaminu.
Rozdział IX Postanowienia końcowe
§ 37 Regulamin niniejszy został zatwierdzony uchwałą Rady Miejskiej w Dębnie Nr IV/18/2002 z dnia 30 grudnia 2002 r i obowiązuje po upływie 14 dni od ukazania się w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.
§ 38 W sprawach nie objętych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy prawa, a w szczególności ustawy z dnia 07 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) wraz z przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie ustawy.
§ 39 Przedsiębiorstwo wodociągowo - kanalizacyjne zobowiązane jest do bezpłatnego dostarczania niniejszego regulaminu odbiorcom jego usługi.
Dębno, dnia ..................................
Do Przedsiębiorstwa ................ ................................................ ...............................................
W N I O S E K o przyłączenie do sieci wodociągowej kanalizacyjnej
Nazwisko i Imię / Nazwa............................................................................... ..................................................................................................................... Adres zamieszkania/Siedziba ....................................................................... .................................................................................................................... NIP ..............................................................................................................
Proszę o wydanie warunków przyłączenia do sieci wodociągowej , kanalizacyjnej dla nieruchomości położonej w .............................................. przy ul. ....................................... ( działka nr .....................................)
1.Przeznaczenie wody na cele ..................................................................... 2.Ilość odprowadzonych ścieków a/ ścieki bytowe ....................................... m3/d b/ ścieki przemysłowe .............................. m3/d skład ścieków przemysłowych : BZT 5 ........................................................................................ ChZT ......................................................................................... Zawiesina ogólna ....................................................................... Substancje ekstrahujące się eterem naftowym .................................................................................................. azot ogólny ................................................................................ metale ciężkie ............................................................................ pH.............................................................................................. temperatura .............................................................................
3.Charakterystyka techniczna obiektu, do którego doprowadzona będzie woda, z którego odprowadzane będą ścieki : a/ powierzchnia użytkowa ....................................................m2 b/ wyposażenie sanitarne :
4.Ilość zamieszkałych/zatrudnionych osób ............................................. 5. Powierzchnia działki ogółem ..........................................................m2 w tym : powierzchnia zabudowy .....................................................m2 powierzchnia terenów zielonych .........................................m2
................................. / podpis / Załączniki :
|
Załączniki do pobrania
Pobierz |
---|
Pobierz spakowane pliki |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | 19-03-2003 11:32 | |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 19-03-2003 | |
Ostatnia aktualizacja: | - | 19-03-2003 11:32 |