Protokół z Sesji Nr XLV z dnia 03.05.2005 r.
PROTOKÓŁ NR XLV Z PRZEBIEGU
UROCZYSTEJ SESJI RADY MIEJSKIEJ W DĘBNIE
Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3-GO MAJA
W DNIU 3 MAJA 2005 ROKU
Sesja Rady Miejskiej odbyła się w sali widowiskowej Dębnowskiego Ośrodka Kultury w Dębnie o godz. 13.00
Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem pocztów sztandarowych oraz zagraniem hymnu narodowego.
Na wstępie Przewodnicząca RM Helena Sługocka otworzyła sesję Rady Miejskiej i przywitała wszystkich obecnych na sali: poczty sztandarowe, przedstawicieli starostwa powiatowego, burmistrza MiG, z-cę burmistrza MiG, radnych rady miejskiej w Dębnie, przedstawicieli duchowieństwa, środowiska kombatanckie, dyrektorów placówek, kierowników i prezesów spółek gminnych , sołtysów wsi, mieszkańców MiG oraz prasę lokalną i regionalną.
Przewodnicząca RM Helena Sługocka wygłosiła przemówienie okolicznościowe:
SZANOWNI ZEBRANI
DRODZY GOŚCIE
DRODZY MIESZKAŃCY MIG DĘBNO
Zgromadziła nas tu we wspólnocie pamięć i tożsamość.
Pamięć, która zatrzymuje się na stronach historii zapisanej 214 lat temu, na wydarzeniu doniosłym i przełomowym w życiu narodu i państwa polskiego. Tym wydarzeniem Sejm Czteroletni, tym wydarzeniem podjęcie uchwały Konstytucji 3 Maja - ustawy zasadniczej a był to rok 1791 - pierwsza Konstytucja w Europie właśnie w Polsce.
Zgromadziła nas tu tożsamość - wszyscy czujemy się jednym, narodem, Polakami i Polkami, związani historią, wiarą , kulturą.
" Na przestrzeni wieków nie raz przychodziło narodowi zdawać egzamin dojrzałości z umiłowania Ojczyzny, znane nam są postawy heroiczne Polaków i nieustępliwość w walce o polskość".
Egzamin z umiłowania Ojczyzny mierzony ofiarami tak licznych istnień ludzkich zdawaliśmy przez 120 lat niewoli, która nastała wkrótce po uchwaleniu pierwszej Konstytucji.
" Ojczyzna to ojcowizna, to dobro jakie otrzymaliśmy po ojcach naszych . Ojczyzna to matka - ta , która przygarnia, kocha wyposaża w to , co duchowe, która wyzwala w nas najpiękniejsze uczucia wypowiedziane w różnoraki sposób, ujęte w różne formy twórczości, to wartości i treści duchowe składające się na kulturę narodu".
"W trudnych godzinach historii, kiedy brakowało nam miejsca na ziemi jednoczył nas Polaków porozrzucanych po różnych zakątkach świata duch, kultura, wiara i a wola przetrwania wyzwalała silne zrywy duchowe rodziła geniuszy pióra, teatru, muzyki, malarstwa i inn."
Nie mogą bez siebie istnieć ziemia i duch - mówi Jan Paweł II:
" Ziemia odebrana przemocą staje się wołaniem potężnego ducha narodu. I duch narodu budzi się i walczy, by ziemi przywrócone były jej prawa, i ziemia ożywa nowym duchem".
" Polska skreślona z map Europy i świata w 1918 roku zaistniała na nich z powrotem i istnieje na nich do dziś mimo szaleństwa wrogości i nienawiści lat 1939-45".
Z wielkim uznaniem, zachwytem możemy dziś mówić o sile ducha co wyrwał naród z niewoli ostatnich 30 lat - sile ducha, który zrodził nam geniusz myśli, słowa i potężnej wiary - geniusz myśli Ojca św. Jan Paweł II.
To nauczanie Jana Pawła II porwało nasze serca na nowo do kochania ojcowizny, do wysiłku i pracy, do radości bycia we wspólnocie narodu i wspólnocie narodów.
Prawdziwa miłość Ojczyzny daleka jest od wszelkich nacjonalizmów.
Tu i teraz odpowiedzieć nam trzeba sobie ile w nas gotowości do dawania siebie, tworzenia dobra wspólnego i ofiarowania się dla skrawka ziemi, który nam historią został dany i zadany do zagospodarowania i zakorzenienia się.
Wnikliwa obserwacja i obecność wśród Was drodzy mieszkańcy miasta i gminy pozwala mi z całą odpowiedzialnością stwierdzić , że z mocą i coraz widoczniej działa w nas duch narodu, duch kultury i pracy sprawiając, że miasto i gmina w naszych sercach staje się coraz bardziej naszą małą ojczyzną, z którą się utożsamiamy dla której się ofiarujemy.
To w naszej gminie ożywiła się działalność kulturalna, powstają nowe zespoły śpiewu, tańca i recytacji
to w naszej gminie rośnie liczba osób pióra, niektóre z nich już mogą poszczycić się licznymi nagrodami w kraju
to w naszej gminie pięknie rozwija się twórczość teatralna szczycąc się nagrodami na szczeblu krajowym
możemy podziwiać i szczycić się osiągnięciami plastycznymi dzieci i młodzieży zgromadzonej w kole plastycznym "Pastele" , które wielokrotnie reprezentują nas zagranicą
podobnie osiągnięciami pochwalić się może grupa młodzieży i dzieci w dziedzinie muzyki
aktywnie niezmordowanie pielęgnują tradycje patriotyczne Kombatanci, Sybiracy angażując ludzi młodych do pielęgnowania pamięci piszą wspomnienia , zabiegają o budowę Pomnika Orła Białego w Dębnie
dbamy o nazwy ulic, by miały związek z historią
pielęgnujemy tradycje sportowe wpisując w historię sportu w mieście coraz to nowe nazwiska młodych utalentowanych zawodników
pielęgnujemy tradycje branżowe , że wspomnę tylko o OSP, pracownikach lasów państwowych Nadleśnictwa Dębno i Różańsko,
powstają nowe dziedziny sportu jak jeździectwo
chronimy pomniki przyrody i coraz bardziej doceniamy jej walory
angażujemy się we współpracę kulturalną z innymi miastami w kraju i zagranicą i z dumą prezentujemy to, co rodzinne
wielką aktywność i ogromną pracę w pielęgnowanie polskich tradycji wkładają nauczyciele i uczniowie wspomnę tylko piękne lekcje, festyny, wystawy, zespoły taneczne, muzyczne, współpracę ze środowiskiem
powstają nowe aktywne grupy społeczne zorganizowane w Stowarzyszenia, organizacje społeczne, które w cele swego działania wpisują troskę o dobra kultury i pielęgnowanie tradycji narodowej
pielęgnują rodzime tradycje gospodarstwa agroturystyczne
coraz aktywniej pracują świetlice wiejskie
niestrudzenie ubogacają życie kulturalne miasta swoją aktywnością życie osoby skupione w WTZ
potrafimy zorganizować się w wielką wspólnotę w chwilach ważnych, czego dowodem było zaangażowanie społeczności całej gminy w uroczystości pożegnalne Ojca św. Jana Pawła II
centrum życia kulturalnego stały się : DOK , Biblioteka Publiczna, szkoły
nie brakuje nam miejsca i form edukacji i kształcenia od przedszkola po uniwersytet
Jesteśmy otwarci i szczerze się angażujemy w sprawy dobre dla całej wspólnoty całej społeczności miasta i gminy Dębno.
Sukcesywnie postępuje rozwój gminy i miasta zarówno w tym co materialne, i w tym co duchowe.
Niech nieustannie ożywa w nas duch umiłowania Ojczyzny, niech wyzwala w nas to co najlepsze.
Za wspólne budowanie serdecznie wszystkim dziękuję.
Ufam , że za rok spotkamy się pod skrzydłami Orła Białego na Placu Konstytucji
3 Maja w Dębnie.
Liczę na Was i wiem, że się nie zwiodę , bo :
" tylko orły szybują nad granią
tylko orłom nie straszna jest przepaść,
wolne ptaki wysoko fruwają...."
St.W.
- już nie długo ściągniemy je sercem i wzrokiem.
Życzę wszystkim radosnego świętowania majowej jutrzenki.
/ w przemówieniu wykorzystano myśli i fragmenty książki Jana Pawła II " Pamięć i tożsamość " /
Następnie zespół muzyczny pod kierunkiem ks. Konrada zagrał utwory patriotyczne.
Wręczony został medal pamiątkowy "Zasłużony dla MiG Dębno" pani Annie Witkowskiej - kierownikowi Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej filia w Dębnie.
Głos zabrał burmistrz MiG i wygłosił krótkie przemówienie:
Szanowni Państwo
3 -go Maja dlaczego obchodzimy to święto - 214 lat temu sejm 4-letni po dwóch rozbiorach wydał zestaw praw, którymi życie społeczne ma być regulowane. Wydał po dwóch bolesnych rozbiorach, które uświadomiły narodowi polskiemu, że trzeba życie społeczne zmienić. Świętujemy tą datę z tego względu, aby pamiętać o naszej wzajemnej więzi, którą musimy pielęgnować i szanować.
3-go Maja 2005 roku to święto przebiega w duchu naszej wzajemnej więzi naszego szacunku wzajem i chęci życia tutaj na tej naszej ziemi, naszej gminie, w naszym mieście - to jest nasza Ojczyzna to jest nasz dom.
Szanujmy nasz dom i siebie wzajemnie.
W atmosferę historii uchwalenia Konstytucji 3-go Maja wprowadziła zebranych na sali grupa dzieci ze szkoły podstawowej w Różańsku, którzy przedstawili scenkę teatralną nawiązującą w swojej treści do wydarzeń uchwalenia Konstytucji przez sejm Polski.
Uczennica szkoły podstawowej Milena Palkaj oraz laureat konkursu pianistycznego im. Jana Paderewskiego Andrzej Janaszek ze Szczecina wykonali utwory muzyczne na pianinie.
==================================
Protokołowała Przewodnicząca Rady Miejskiej
Ewa Bajkiewicz Helena Sługocka
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Arkadiusz Mazepa | 25-08-2005 09:14 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 25-08-2005 | |
Ostatnia aktualizacja: | - | 25-08-2005 09:14 |