Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Dębnie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

protokół z sesji 15 marca 2011 - VI


Protokół z przebiegu VI nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej

w Dębnie w dniu 15 marca 2011 r.

Obrady rozpoczęły się o godz. 13.00 w sali posiedzeń w Urzędzie Miejskim w Dębnie.

Sesja zakończyła się o godz. 14.30

Sesji przewodniczyła Helena Sługocka Przewodnicząca RM w Dębnie.

Na wstępie Przewodnicząca RM otworzyła obrady i przywitała wszystkich obecnych na sali obrad.

Poinformowała, że na sali posiedzeń obecni są: Starosta Myśliborski, Dyrektor Szpitala w Dębnie, radna Sejmiku Wojew. Zachodniopomorskiego, Burmistrz Dębna, Z-ca Burmistrza, sekretarz Gminy, skarbnik Gminy, radni powiatowi, dyrektorzy i kierownicy jednostek gminnych, prezesi spółek gminnych, sołtysi wsi, mieszkańcy gminy, TV Info Szczecin, prasa lokalna i regionalna.

Stwierdziła, że na stan 21 radnych Rady Miejskiej obecnych było 20 co stanowiło 95 % stanu ogólnego Rady.

Wobec czego Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1.

Poinformowała, że w dniu 8 marca wpłynęło pismo do Przewodniczącej Rady Miejskiej od grupy radnych Rady Miejskiej w Dębnie o zwołanie nadzwyczajnej sesji RM w związku z sytuacją w Szpitalu Powiatowym w Dębnie.

Wniosek grupy radnych stanowi załącznik nr 2

Porządek sesji.

    1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.

    2. Ustalenie porządku obrad.

    3. Interpelacje i wolne wnioski.

    4. Przedstawienie sytuacji szpitala w Dębnie przez Starostę Myśliborskiego i dyrektora szpitala.

    5. Przedstawienie przez Burmistrza działań podjętych w celu zapobieżenia powstałej sytuacji.

    6. Dyskusja.

    7. Sprawy różne.

    8. Zakończenie sesji RM.

Czy są uwagi do porządku obrad.

Uwag nie było.

=====================================

PKT 3 Interpelacje i wolne wnioski.

Przewodnicząca RM zapytała czy ktoś chce zgłosić interpelację lub wnioski?

Nikt nie z radnych nie zgłosił interpelacji i wniosku.

==========================================

PKT 4 - Przedstawienie sytuacji szpitala w Dębnie przez Starostę Myśliborskiego i dyrektora szpitala.

Przewodnicząca RM - poprosiła Starostę Myśliborskiego Arkadiusza Mazepę o zabranie głosu.

Starosta Myśliborski Arkadiusz Mazepa - stwierdził, że sytuacja Szpitala Powiatowego w Dębnie nie wynikła w chwili obecnej ani w miesiącu poprzednim, ale narastała z roku na rok i że w rezultacie doszło do pewnych nieporozumień. Jednak zła sytuacja została zażegnana i szpital w Dębnie ze wszystkimi oddziałami, które ma, funkcjonuje normalnie i jest pełna obsada lekarska. Stwierdził, że pan Dyrektor przedstawi sytuację, która się wydarzyła w szczegółach. Nigdy nie było przedmiotem mojej analizy i koncepcji, że Szpital Powiatowy w Dębnie ma być zamknięty, że organ prowadzący szpital czyli powiat, będzie zmierzał do likwidacji szpitala. Nie zamierzamy likwidować szpitala i nie zamierzamy go zamykać , a wręcz przeciwnie chcemy pozwolić mu spokojnie funkcjonować, urealnić stan finansowy i pozwolić by mieszkańcy, którzy korzystają ze szpitala mieli jasną wiedzę, że to co jest w szpitalu, jest na poziomie godnym pacjenta. Stwierdził, że każdy mieszkaniec musi w szpitalu czuć się bezpiecznie. On też jest mieszkańcem tego miasta i każdy, kto musiał skorzystać z usług szpitala w Dębnie, to zastanawiał się czy wybrać inny szpital i to nie jest tajemnicą, każdy o tym wie. Powiedział, że należy zrobić wszystko i że ta kadencja jest po to, żeby Szpital Powiatowy w Dębnie zyskał zaufanie wśród społeczeństwa. Jest to zadanie, które stoi nie tylko przed organem prowadzącym szpital, ale i mieszkańców. Stwierdził, że działania będą szły w kierunku takim, aby szpital funkcjonował i był na tym miejscu, na którym jest. Poinformował również o tym, że otrzymywał informacje, że są nieprawidłowości w szpitalu i uchybienia ze strony pana Dyrektora w podejmowaniu decyzji. Powołana została komisja, która przeanalizowała dokumentację, która jest w szpitalu. Komisja odniosła się do spraw poruszanych przez pana Grabowskiego. Otrzymałem raport - protokół z tej komisji i przekazany został do Komisji Rewizyjnej. Protokół został przeanalizowany przez prawników w kwestiach, których wymagały zawiadomienia do prokuratury - takie zawiadomienia zostały przeze mnie podpisane i złożone do prokuratury. Komisja Rewizyjna zajęła się działalnością szpitala w Dębnie poszerzoną o informację, że od 1 marca chirurgia nie będzie funkcjonować. Z informacji uzyskanej od Dyrektora Komisja Rewizyjna dzisiaj była w szpitalu i dokonywała czynności kontrolnych.

Dyrektor Szpitala Waldemar Skrzypiec - stwierdził, że na dzień dzisiejszy szpital normalnie funkcjonuje, funkcjonują wszystkie oddziały, pracownie i izba przyjęć. Robione jest wszystko, aby ta normalność stała się standardem w szpitalu. Są kompetentni lekarze, fachowo przygotowane pielęgniarki, położne i dobrze pracujący personel szpitala. Wprowadzane są nowe regulaminy, statut, aby reguły zarządzania szpitalem były przejrzyste. Chodzi przede wszystkim o to, aby wielkość wydatków miała pokrycie w przychodach. Szpital ma się bilansować i może tylko tyle wydawać, ile ma przychodów. Bardzo starannie analizowany jest każdy wydatek, który wymaga dyrektora i gł księgowego akceptacji. Druga sfera to analiza funkcjonowania poszczególnych stanowisk. Trzecia sfera to rozszerzenie świadczonych usług , wielkości kontraktów z NFZ. Na dzień dzisiejszy kontrakt jest wyższy o 5% niż w roku ubiegłym, przez co realizuje się około 20% nadwykonania. Są szanse, że szpital będzie miał wielkość kontraktów, która normalnie pozwoli funkcjonować. Aby ten cel zrealizować niezbędna jest fachowa kadra medyczna. Powiedział - że na początku jego funkcjonowania zostały podjęte działania o sprowadzenie do szpitala nowych kadr. Część lekarzy już funkcjonujących u nas jest bardzo dobra, a część należało wymienić. Pozyskanych zostało kilku lekarzy. Prowadzone są rozmowy z internistą specjalistą, z położnikiem-ginekologiem. Chodzi o to, aby szpital mógł funkcjonować i się bilansować, a przede wszystkim w pełni zaspakajać usługi medyczne dla mieszkańców. Stwierdził, że jeśli państwo byście chcieli indywidualnie rozmawiać nt. szpitala jestem do dyspozycji. Na bieżąco mam różne informacje, co pozwala mi na szybkie reagowanie i podejmowanie decyzji. Jeśli chodzi o element oddziału chirurgii ogólnej - nie zwolnił żadnego z lekarzy. U jednego lekarza po konsultacji z prawnikami , umowa była nieważna. Dwaj pozostali lekarze porzucili z dnia na dzień pracę. W związku z tym nie mogąc w sposób należyty i odpowiedzialny zabezpieczyć zdrowie i życie ludzi, był zmuszony do wstrzymania pacjentów na oddział chirurgii ogólnej. Nie była to decyzja szybka, przyjemna i łatwa. Zanim tą decyzję podjął wszystko starannie przeanalizował i porozumiał się z ościennymi szpitalami, aby przypadki chirurgiczne przyjęły ościenne szpitale. Żaden pacjent nie był pozostawiony bez opieki fachowej. Powiadomił również Wojewodę , NFZ, pogotowie w Szczecinie i Gorzowie - podjął szereg działań, które ograniczały ryzyko zdarzenia, które mogło zaistnieć. Jednak oddział chirurgii ogólnej jest na dziś otwarty i obecnie jest 4 pacjentów. Powiedział, że nowi lekarze potwierdzą zasadność działań, które zostały podjęte.

Burmistrz Dębna - powiedział, że temat niefortunnie sformułowany przez wnioskodawców. Zauważyć należy, że organem prowadzącym Szpital Powiatowy w Dębnie jest Zarząd i Rada Powiatu w Myśliborzu. Jestem w stałym kontakcie z Dyrektorem Szpitala i Starostą i pierwsza informacja pojawiła się 25 lutego, że z dniem 1 marca lekarzy chirurgów nie będzie i może nastąpić zawieszenie działalności szpitala. Stosowne informacje staraliśmy się mieszkańcom przekazać. Nie mogę zajmować stanowiska dotyczącą umowy o pracę z panem Grabowskim, ponieważ jest to relacja między pracodawcą a panem Robertem Grabowskim. Jest to osobna ścieżka i kompetencje. W sprawie pozostałych chirurgów, którzy zerwali kontrakt z dnia na dzień, zająłem jednoznaczne stanowisko, że to szantaż skierowany do Dyrektora Szpitala. Jeśli Dyrektor by się ugiął cóż by było z procesu restrukturyzacji. Każda zmiana kadrowa kończyłaby się protestami i szantażami. Zająłem jednoznaczne stanowisko i należało być zdecydowanym. Zamknięcie chirurgii poszukiwanie lekarzy nagłaśnianie tego nie służyło niczemu dobremu. Dobrze się stało, że sytuacja została zażegnana i że jest dzisiejsza sesja, na której możemy zostać poinformowani o sytuacji, jaka była i jak jest w szpitalu i że zmierza w dobrym kierunku.

Przewodnicząca RM - otwieram dyskusję.

Radny A. Dobrowolski - pan Dyrektor powiedział, że kontrakt na 2011 r jest wyższy o 5% od 2010 r - jaka to kwota i kto jest ordynatorem chirurgii? Dyrektor Szpitala dwukrotnie gościł na sesji i zwracał się do Rady o pomoc finansową dla szpitala. Czy kontrakt zawarty na 2011 r, zadłużenie szpitala i zobowiązania w stosunku do ordynatora oddziału wewnętrznego dają gwarancję płynności finansowej szpitala? Jakie jest oczekiwanie z pana strony i organu prowadzącego do Rady Miejskiej, jeżeli chodzi o pomoc i wsparcie , możliwości zapewnienia prawidłowego funkcjonowania szpitala? Szpital nasz służy nie tylko mieszkańcom Dębna ale mieszkańcom ościennych gmin i miejscowości.

Radny M. Turów - w imieniu Klubu Radnych „Samorząd Obywatelski” ta sytuacja o której powiedział pan Starosta i pan Dyrektor wydawała się dla nas co najmniej niepokojąca, stąd inicjatywa zwołania sesji nadzwyczajnej. Zadłużenie szpitala wysokości prawie 16.000.000 zł, brak funkcjonowania izby przyjęć i chirurgii wydawało się dla nas argumentem bardzo istotnym, aby tego tematu nie odkładać i zareagować w odpowiednim momencie. Wypowiedź Burmistrza, że nie chciał Dyrektorowi przeszkadzać w czynnościach jako pracodawca mija się z prawdą, ponieważ w tym samym dniu na wniosek Burmistrza została zwołana sesja druga nadzwyczajna. Stąd myślę, że nasza inicjatywa była słuszna i nieodzowna.

Dyrektor Szpitala - kwotowo to więcej jest o 550.000 zł, a szpitala zadłużenie to kwota 15.300.000 zł. Szpital na dzień dzisiejszy nie jest w stanie na bieżąco spłacać długów, prowadzić działalności. Ja odnosiłem się do relacji działalności bieżącej szpitala. Szpital ma racjonalne przesłanki, aby odpowiadać za swoje zobowiązania.

Starosta - generalizując bardzo dobrze, że jest sesja i są mieszkańcy, którzy mogą słyszeć jaka jest sytuacja szpitala. Niepokojące jest to, że plotka może czasami zburzyć istniejący porządek. Szpital będzie istniał i taki jest cel, aby istniał w jak najlepszej kondycji. Nie jest również tajemnicą, że sytuacja finansowa powiatu nie jest różowa. Jest nieciekawie, jeśli mówimy o finansach i stanie zadłużenia powiatu. Perspektywy finansowe i inwestycyjne w roku 2011 powiat nie ma. Aby wspólnie osiągnąć efekt będziemy się do państwa zwracali za pośrednictwem pana Dyrektora o wsparcie finansowe do inwestowania w szpital. Nie tyle o dosprzętowienie, które jest praktykowane przez Gminę Dębno, które jest widoczne i pozwala godnie pracować lekarzom i obsługiwanym pacjentom , ale również i o wsparcie inwestycyjne. Państwo znacie szpital i wiecie, co należałoby tam zrobić. Takie oczekiwania będą i nie są naganne, bo wspólnie sobie pomagamy, a majątek pozostaje i wszyscy mamy możliwość skorzystania pośredni czy bezpośrednio z usług szpitala. Przy wspólnych przedsięwzięciach możemy w bardzo dobrej kondycji ten szpital dla pokoleń zachować. Co do zadłużeń i kontraktów - powiat spłaca raty kapitałowe, raty pożyczki udzielonej dla szpitala. Jeśli powiat, by tych spraw nie regulował to szpital na pewno by nie istniał.

Radny P. Szymkiewicz - jest problem zasadniczy 15.000.000 długu - co dalej? - Samo zmniejszenie kosztów funkcjonowania nie jest restrukturyzacją. Obecna sytuacja za parę miesięcy może wrócić i jeszcze w gorszej sytuacji.

Dyrektor W. Skrzypiec - proces restrukturyzacji jest pojęciem bardzo szerokim. Może to być proces komercjalizacji tj utworzenie przez powiat i Dębno spółki prawa handlowego. działania, które obecnie podejmujemy zmierzają do tego, aby to był normalny szpital, normalnie funkcjonujący i płacił swoje zobowiązania. Jak pobiegnie procedura prawna w rządzie to nie wiadomo. Liczę na to, że szpital pozbędzie się starego długu i zacznie funkcjonować jakby od początku. O szczegółach nie mogę nic powiedzieć, bo to sprawa sejmu.

Radny A. Brzozowski - powiedział, że czuje niedosyt przedstawianych informacji. Cieszy go to co powiedział pan Starosta, jako deklaracja i jedyny pewnik, że dołoży wszelkich starań i Zarząd pod jego kierownictwem, oraz Rada Powiatu, by szpital w Dębnie nadal funkcjonował. Jest to jedyny pozytywny aspekt naszego spotkania. Podziękował kolegom z Klubu opozycyjnego za inicjatywę zwołania sesji. Myślę, że sprawa zostanie wyjaśniona u źródeł a tym źródłem jest pan Dyrektor. Dobrze by było również, aby źródło korzystało z materiałów źródłowych - a takowych nam nie przedstawiono. Stwierdził, że wczorajsze posiedzenie Rady Społecznej nie doszła do skutku ze względu na nie doprecyzowanie godziny zwołania. Kopertę otrzymał z zawiadomieniem bez materiałów. Rada Społeczna ma być ciałem doradczym, a nie w pierwszej kolejności media otrzymują informacje. Nie jest to ta właściwa kolejność wyjaśnienia spraw. Stwierdził, że przyjmuje jako pewnik, że oddział chirurgiczny działa. Tylko pytanie czy działał będzie lepiej niż wcześniej. Zaapelował do Dyrektora aby poważnie traktował członków Rady Społecznej. Chciał, aby materiały i protokoły docierały do Rady Społecznej. Może pan Dyrektor przedstawi zakres działalności oddziału chirurgii i obsady personalnej.

Starosta Myśliborski - ja zwołałem posiedzenie Rady Społecznej po części na wniosek 3 osób, pana A. Brzozowskiego, pani D. Patkowskiej i pana T. Jaremy - czyli 3 członków RS wszystko zgodnie z procedurą. Proponowany porządek przez te osoby został uwzględniony i poszerzony o tematy do analizy przez RS. Informacja została dostarczona przez pana Dyrektora na Radę Społeczną, była uzupełniana i przygotowywana. Dokumenty, którymi dysponuje pana Grabowski, posiada każdy radny powiatowy i każdy radny RM w Dębnie, bo zostały złożone do Biura Rady. Nie jest tajemnicą, że każdy z tą treścią może się zapoznać. ja nie czuję się kompetentny na tyle, aby oceniać czy praca lekarza jest dobra czy zła a następnego będzie lepsza czy gorsza. Ja nie jestem lekarzem. Państwo radni też nie mogą poddawać pod ocenę, że ktoś z lekarzy pracuje lepiej czy gorzej. Wczoraj przy spotkaniu z udziałem 9-czy 10 gości powiedziałem i powtórzę jeszcze raz - chcę, aby nasz szpital, nasi lekarze byli oceniani przez całe społeczeństwo, tych, co ze szpitala korzystają. Ja ze swojej strony zgłosiłem deklarację i pan Dyrektor wie o tym , że będę analizował i będę monitorował i do tego może się przyłączyć każdy, kto ma na to chęć. Lekarz ma wiedzieć, po co jest w szpitalu obojętnie kto tym, lekarzem jest - pacjent jest najważniejszy i nikt inny. Nie zamierzam oceniać czy ktoś pracował lepiej czy gorzej. Jeżeli społeczeństwo jest zadowolone z tego, co ma w szpitalu to jest wystarczające, aby wspierać tą instytucję. Takie jest moje stanowisko. W kwestii długu i restrukturyzacji - poprzednia kadencja Rady Powiatu na samym początku wyznaczyła sobie za cel pozbycie się tego długu. Mogę się zapytać, co Rada Powiatu zrobiła do dziś z tym długiem. Dziś mammy 2011 r i dalej mamy ten dług. W 2007 roku mówiono o restrukturyzacji w szpitalu, mówiono o przygotowaniu się do reformy i w 2008 roku nadmieniono. Później jednak zaprzestano działań, robiono analizy, wydawano pieniądze - po co skoro nie przygotowano koncepcji. Dzisiaj nie było tego pytania - co dalej? Dzisiaj powinna być odpowiedź, skoro od 2007 r mówi się o tym. Podejrzewam, że mówiło się o wiele wcześniej, bo ten dług nie jest znikąd - on był i narastał. Musimy dziś powiedzieć otwarcie - zmierzyć się z tym problemem, ale nie tylko rozmawiać przez 4 lata tylko to zrobić. Jest to zadanie dla Dyrektora, który ma zbilansować szpital, aby miał rację bytu. Jeśli ktoś korzysta ze szpitala musi być bezpieczny. Powtarzam najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców i ma tak być. Rada Powiatu będzie zmierzała w takim kierunku by ten szpital w Dębnie był i funkcjonował. To, co się stało odnośnie Rady Społecznej - takich ustaleń nie doczytałem, co do godziny. Ta RS ze względu na powagę została zwołana na godzinę 12.00 aby wszyscy mogli na niej być. To że ktoś nie mógł przewodniczącego nie poinformował, że nie może być. jeśli wczoraj udałoby się odbyć to spotkanie, to dzisiaj bylibyśmy dalej o krok w sprawie szpitala. Musimy jednak poczekać na kolejne posiedzenie na dzień 28 tego miesiąca o godz. 13.00. jeśli ktoś ma chęć uczestnictwa to może , nie jest to posiedzenie tajne. W sprawie protokołu - został przygotowany dla mnie i prawnicy dokonali oceny zgodności - szpital ma osobowość prawną i Dyrektor podejmuje decyzje i odpowiada za nie. Dyrektor podejmuje decyzje w stosunku do swoich pracowników, z którymi ma podpisane umowy i kontrakty. Jeśli uznał, że ma być tak jak jest a niektóre osoby mają inne zdanie, mają wszelkie możliwe środki prawne, by udowodnić, że mają rację. Nie uważam, żeby to mogło być powodem do publicznej oceny, dyskusji i tłumaczenia w społeczeństwie czy zrobił dobrze czy źle. Po to są pracodawcy i po to są pracownicy żeby się porozumieli. Uważam, że jeśli jest sprawiedliwość i jest prawda to wszystko będzie miało swój finał. Musimy poczekać, bo nie wierzę w to, aby w szybkim czasie w szpitalu da się wszystkie sprawy wyprostować - one od lutego tego roku się nie pojawiły.

Dyrektor Szpitala - jeśli chodzi o oddział chirurgii ogólnej będzie osoba, która będzie zarządzała oddziałem i promowała oddział i pokazywała jak można to zrobić w sposób inny, bardziej medialny, ale będzie to fachowiec profesor Marek Ostrowski i dwóch specjalistów. pani kadrowa przygotowuje stosowne umowy kontraktowe. Trzeba zmienić filozofię podejścia i zaproponować coś więcej niż minimalny standard usług w szpitalu. Mamy jeden z najlepiej wyposażonych bloków chirurgii i praktycznie można wszystko zrobić, tylko należy właściwie wykorzystać. Wprowadziłem szczegółowe monitorowanie, każdy dzień, tydzień , miesiąc realizowanych zabiegów. Jeśli chodzi o zadania RS to nie jest moje widzimisię bo reguluje to art. 54 o Zakładach Opieki Zdrowotnej - polecam.

Radny Piotr Szymkiewicz - kto jest ordynatorem chirurgii?

Dyrektor Szpitala - będzie inna forma pojęcia , nie będzie ordynatora - będzie osoba, która będzie zarządzała, kierowała i promowała ten oddział.

Radny P. Szymkiewicz - pan starosta słusznie zauważył, że za dzień lub dwa pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Pan Dyrektor jest 6 miesięcy i kontrakt jest taki jaki jest, szpital ma się bilansować na bieżąco i będzie tak dryfował. Panie Dyrektorze jakie ma pan koncepcje odnośnie szpitala?

Dyrektor Szpitala - jestem 5 miesiąc , po drugie- koncepcję najpierw przedstawię Radzie Społecznej a później Radzie Powiatu, a państwu w następnej kolejności. Dopóki nie mam nic zatwierdzone nie mogę nic powiedzieć. Projekty nie są zatwierdzone. Na Radzie Społecznej miał być zatwierdzony nowy Statut, nowe regulaminy i przepisy wewnętrzne, które muszą wejść, aby szpital mógł normalnie funkcjonować. O czym mamy rozmawiać - o czymś, co nie jest przyjęte?

Starosta Myśliborski - aby doprecyzować dla pana Szymkiewicza - jeżeli organ, który jest właścicielem otrzyma informacje w zakresie funkcjonowania szpitala w perspektywie roku. Nie mówmy o czymś dziś, co wymaga swoich procedur. Nie przyspieszymy tego i nie wiemy co się wydarzy za dwa miesiące. Taka jest procedura i tak do tych spraw musimy podejść. Najpierw dowiaduje się właściciel poprzez RS, która może mieć też swoje koncepcje do których musi się odnieść pan Dyrektor i przedstawić swoje stanowisko organowi nadzoru. Jeżeli to zostanie przeanalizowane będziemy państwa informować co będzie dalej. Nikt nie czyni działań w kierunku destrukcji szpitala. Marazm, który był do tej pory był bardziej szkodliwy niż to co się chce zrobić teraz. Myślę, że należy spokojnie dać nam czas do pracy i poczekać na wyniki i ewentualnie ocenić, czy to było dobre czy złe.

Radny A. Brzozowski - do wypowiedzi pana Dyrektora Szpitala- mówi pan Dyrektor o precyzyjności wypowiedzi, ale ona ma działać chyba w jedną stronę. To radni mają być precyzyjni wobec pana - natomiast pan Dyrektor raczył wobec mnie jedynie dopowiedzieć. Rozumiem, że dopowiedzenie zamiast odpowiedzenia. Pozostaje mi stwierdzić do protokołu, że ja nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytania. Dziękuję za deklaracje pana Starosty, że będziemy dochodzić prawdy i można być spokojnym o przyszłość szpitala jeśli chodzi o wyjaśnienia. Minione 4 lata kadencji były dramatyczne i niedobre dla szpitala. Inicjatora i sprawcę szukałbym w całkiem bliskim otoczeniu obecnego składu Zarządu Powiatu. Tej osoby nie ma dzisiaj z nami i czuję się troszkę zawiedziony, ponieważ obecność tej osoby wiele by nam dała. To on był inicjatorem, promotorem wręcz, zakulisowym sprawcą , nie całkiem , albo zakulisowych wręcz tajnych ukrytych działań godzących w dobro naszego szpitala. Jestem żywotnie zainteresowany tym, aby nie mieć racji. Obawiam się że wystarczy ocen dużo, co ten człowiek zrobił złego dla szpitala w Dębnie, aby niekoniecznie musiałoby się coś dziać w tej kadencji. Być może sprawy zaszły za daleko. Serdecznie życzę obecnemu Zarządowi Powiatu panu Staroście, aby udało się mimo, że zadanie trudne.

Burmistrz - wczoraj po Społecznej Radzie dyskutowałem z panem Dyrektorem i Starostą. Wniosek na komputeryzację padł ze względów formalnych. Jest kilka pomysłów i propozycji, ale musi być zgoda Rady na przekierowanie zapisanych środków finansowych. Po wyjaśnieniach nie można jednoznacznie powiedzieć w którym kierunku szpital ma pójść dopóki nie będzie się bilansował. Życzyłbym, aby doprowadzić do zbilansowania. Co po restrukturyzacji, jeśli działalność szpitala nie będzie się bilansować. Na dzień dzisiejszy życzyłbym sobie i całej załodze, aby udało się szpital wyprowadzić do zbilansowania się wydatków bieżących z kontraktem.

====================================

Sprawy różne.

Radny R. Patkowski - jest tu kilka wątków, które zabawnie dzisiaj wyglądają, pomimo takiej a nie innej sytuacji. Nie chciałbym bronić tej sławnej osoby, o której niby wszyscy wiedzą i mówią, że czegoś jest winien - chciałbym nadmienić, że ta osoba nie działała sama. Fajnie jest znaleźć kozła ofiarnego i wytknąć, że nie z Dębna człowiek, chciał źle zrobić dla Dębna. Jeśli ktokolwiek ma zamiar wyjaśniać rzetelnie, prawdziwie, to prosiłbym, aby to zrobić w ten sposób a nie inny. Pan Dyrektor wymaga od nas precyzji - należy zauważyć, że na bardzo precyzyjne pytanie radnego Szymkiewicza , kto jest na dzisiaj ordynatorem chirurgii , pan Szymkiewicz uzyskał odpowiedź, że jest to osoba lecząca, zarządzająca i promująca oddział. Czy mógłby pan mi precyzyjnie odpowiedzieć w ilu procentach , każda z tych trzech

części będzie zapewniała czas pracy tego pana i ile precyzyjnie ten pan będzie przebywał na oddziale w Dębnie łącząc swoje obowiązki profesora , ile ta osoba precyzyjne będzie wykonywała wysokiego poziomu i standardu usługi chirurgiczne, których nie przewiduje kontrakt naszego szpitala.

Dyrektor szpitala - przy całej kulturze dla państwa i szacunku posuwamy się trochę za daleko. Dochodzę do wrażenia, że należy zamienić się miejscami. Ja powiedziałem, że nie będzie to ordynator, ale będzie to osoba, która szerzej będzie realizować te zadania. Natomiast ile ta osoba będzie to moja sprawa i mój biznes jak ja sobie to poukładam. Chyba nie powinniśmy tu zmierzać w tym kierunku, że to np. 15 godzin lub 3 godz. - Są to szczegóły. Proszę mi darować takich wypowiedzi, jest to naprawdę moja praca.

Radny R. Patkowski - panie Dyrektorze nie wiem, jakie ma pan doświadczenia, ale zaraz pan mi precyzyjnie odpowie. Jednak zwracam uwagę, że zarządzanie, dysponowanie pieniędzmi publicznymi nie jest grą. Jeśli my za miesiąc lub dwa będziemy musieli bardzo precyzyjnie podjąć decyzję o przeznaczeniu bardzo precyzyjnej kwoty na jakiś cel, chciałbym precyzyjnie usłyszeć na jaki?

Radny Piotr Szymkiewicz - pan Dyrektor zakłada, że to wszystko co robi to jego wewnętrzna sprawa. Są to jednak pieniądze podatników. Za złe decyzje znowu zapłacimy 150.000 zł za zerwanie kontraktu. Panie Dyrektorze sięgnijmy do źródeł w kwestii zaufania. Proszę powiedzieć, zrywa pan kontrakt z dotychczasowym Dyrektorem, uważając, że ten kontrakt nigdy nie był formalnie zawarty, trzy miesiące wcześniej też pan zrywa kontrakt, a po miesiącu unieważnia pan to zerwanie nawiązuje nowy kontrakt. Mało tego dopisuje pan aneks, że w momencie ponownego zerwania kontraktu dyrektorowi będzie przysługiwać 10-miesięczne odszkodowanie - do kontraktu, który pan później uważa za nieważny. To są pieniądze publiczne. Pan Burmistrz deklaruje wielką pomoc - ta pomoc pójdzie na kolejne odszkodowania? Proszę mi wierzyć - jesteśmy tu i teraz też precyzyjni.

Dyrektor Szpitala - przepraszam - podkreślałem, że unieważniłem umowę, ponieważ z mocy prawa była ona nieważna. Ja nie zerwałem umowy, ona była nieważna.

Starosta Myśliborski - to co tu powiela się w pytaniach czy było zerwanie, czy było unieważnienie - powiedziałem, że materiał został przekazany do organu nadzoru nad szpitalem, czyli Komisji Rewizyjnej. Będzie to przedmiotem obrad Rady Powiatu i wszystko będzie jawne i publiczne. Nie będzie to również tajemnicą, aby usiąść i te materiały przeglądnąć. Nikt nie powiedział, że państwo będziecie pozbawieni jakiejkolwiek informacji. Zamierzam publicznie prowadzić swoją działalność. Wszystkim należy się, żeby prawda ujrzała światło dzienne, jak to było, dlaczego i po co, kto, kiedy , jakie decyzje podjął lub ich nie podjął. Myślę, że wszystkich to interesuje i nie jest to żadną tajemnicą. Jeśli będziemy się zwracać do państwa o pomoc to na pewno nie po to, aby spłacić zobowiązania z tytułu niesłusznego zwolnienia i powrotu do pracy. Jeżeli będziemy prosić o środki to tylko na inwestycje w majątek. Zakup sprzętu i doposażenia państwo czynicie już od wielu lat i jest akceptowane przez społeczeństwo i stwarza godne warunki dla pacjenta i pracujących tam lekarzy. Odpowiadając dla pana Patkowskiego - prawda jest jedna i leży tam gdzie leży. Myślę, że poczekamy i będzie tak jak ma być.

Radny B. Feliks - dobrze, że koledzy zgłosili inicjatywę zwołania sesji i dobro szpitala leży nam wszystkim na sercu.

W związku z wyczerpaniem się porządku VI nadzwyczajnej sesji RM w Dębnie zamykam obrady i dziękuję za udział.

==========================================

Protokołowała Przewodnicząca RM

Ewa Bajkiewicz Helena Sługocka.

7

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Anna Szymczyk 04-04-2011 21:02
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Ewa Bajkiewicz 15-03-2011
Ostatnia aktualizacja: - 04-04-2011 21:02