Uchwała nr XX/133/2003
UCHWAŁA Nr XX / 133 /2003
Rady Miejskiej w Dębnie
z dnia 30 grudnia 2003 r.
w sprawie określenia zasad stosowania pomocy publicznej dla przedsiębiorców w gminie Dębno
Na podstawie art.11 w związku z art. 10 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców ( Dz. U. z 2002 r. Nr 141 poz. 1177), art. 18 ust. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami ), art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. z 2002 r. Nr 9 , poz. 84 ze zmianami) uchwala się, co następuje:
§ 1 1. Udzielenie pomocy publicznej przysługuje:
małemu przedsiębiorcy - w rozumieniu art. 54 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.),
średniemu przedsiębiorcy - w rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.)
2. Udziela się pomocy publicznej , stanowiącą pomoc regionalną w celu tworzenia nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją przedsiębiorcom, którzy poprzez inwestycje w środki trwałe utworzą nowe przedsiębiorstwo lub rozbudują istniejące przedsiębiorstwo, w wyniku czego powstaną nowe miejsca pracy, a także utworzą nowe miejsca pracy w istniejącym przedsiębiorstwie, po spełnieniu łącznie następujących warunków:
dokonają nakładów inwestycyjnych wskutek , których powstanie środek trwały lub środki trwałe dla utworzenia nowych miejsc pracy ,
utworzą nowe miejsca pracy na terenie gminy Dębno ,
nie posiadają wpisów w dziale 4 rejestru przedsiębiorstw, o których mowa w art. 41
ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2001
roku Nr 17 poz. 209 ze zmianami),
nie figurują w rejestrze dłużników niewypłacalnych, o którym mowa w art. 55 ustawy
z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2001
roku Nr 17 poz. 209 ze zmianami),
Do pomocy publicznej, o której mowa w ust. 1, zalicza się zwolnienia z podatku od nieruchomości od budynków i od gruntów na zasadach określonych w niniejszej uchwale .
Pomoc udzielana na podstawie programu podlega sumowaniu z inną pomocą z danego tytułu bez względu na formę i źródło i nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy .
Na koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą publiczną przewidzianą w uchwale składają się ponoszone przez przedsiębiorcę dwuletnie koszty pracy nowozatrudnionych pracowników tj. koszty płacy brutto pracowników powiększone o wszystkie obowiązkowe płatności związane z ich zatrudnianiem.
Zwolnienia, o których mowa w ust. 3, są pomocą publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców ( Dz. U. Nr 141 poz. 1177) i przy jej udzielaniu stosuje się przepisy tej ustawy oraz przepisy aktów wykonawczych do tej ustawy.
§ 2 1. Zwolnienia przysługują przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą w roku podatkowym, w którym dokonany został wpis do właściwego rejestru lub ewidencji działalności gospodarczej i podmiot gospodarczy dokonał pierwszego obrotu w ramach tejże działalności:
1) dla nieruchomości lub ich części, na których w wyniku nowej inwestycji przedsiębiorca (podatnik) utworzył co najmniej 5 miejsc pracy zatrudniając w pełnym wymiarze czasu pracy osoby zamieszkałe na stałe w gminie Dębno wprowadza się zwolnienia :
50 % wymiaru podatku od nieruchomości na dany rok podatkowy - w pierwszym roku działalności,
50 % wymiaru podatku od nieruchomości na dany rok podatkowy - w drugim roku działalności,
2) dla nieruchomości lub ich części, na których w wyniku nowej inwestycji przedsiębiorca ( podatnik ) utworzył co najmniej 10 miejsc pracy, zatrudniając w pełnym wymiarze czasu pracy osoby zamieszkałe na stałe w gminie Dębno, wprowadza się zwolnienia :
100 % wymiaru podatku od nieruchomości na dany rok podatkowy przez
pierwszy rok działalności,
50 % wymiaru podatku od nieruchomości na dany rok podatkowy w drugim roku działalności.
przedsiębiorcy , który zatrudnił 1 pracownika na czas określony co najmniej 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy spośród osób zamieszkałych na stałe w gminie Dębno w drugim roku korzystania z ulgi określonej w pkt. 1 i 2 przysługuje 50 % ulgi z roku poprzedniego przypadającej na utworzenie 1 miejsca pracy .
2. Zwolnienie przysługuje przedsiębiorcy, który utworzył nowe przedsiębiorstwo, przy czym za takie nie uważa się przedsiębiorstwa powstałego w wyniku przekształcenia, podziału lub zmiany nazwy czy właściciela przedsiębiorstwa prowadzonego wcześniej.
3.W przypadku, gdy kwota planowanej pomocy łącznie z pomocą uzyskaną przez przedsiębiorcę , niezależnie od jej przeznaczenia i form , w ciągu trzech lat poprzedzających dzień wystąpienia o udzielenie pomocy , przekracza kwotę będącą równowartością 100 tys. EURO , bądź przedsiębiorca prowadzi działalność w transporcie , udzielenie tej pomocy jest możliwe pod warunkiem, iż będzie ona zgodna z ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców ( Dz. U. Nr 141, poz.1177 ) tj.:
udział własny przedsiębiorcy w nakładach związanych z nową inwestycją wynosi co najmniej 25%,
nowo utworzone miejsca pracy będą zachowane przez co najmniej 5 lat od dnia udzielenia pomocy,
maksymalna intensywność pomocy wynosi :
w przypadku małych lub średnich przedsiębiorców z wyjątkiem przedsiębiorców należących do sektora transportu - 65% kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą ,
w przypadku pozostałych przedsiębiorców - 50% kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą .
§ 3 1. Zwolnienia z podatku od nieruchomości przysługują przedsiębiorcy już istniejącemu, u którego w wyniku nowej inwestycji został zwiększony stan zatrudnienia , za każdego dodatkowo zatrudnionego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy zamieszkałego na stałe w gminie Dębno
zwolnienie wynosi 10 % wymiaru podatku od nieruchomości na okres jednego roku dla małego przedsiębiorcy,
zwolnienie wynosi 5 % wymiaru podatku od nieruchomości na okres jednego roku dla średniego przedsiębiorcy,
2.Wyliczone w ten sposób zwolnienie nie może przekroczyć 80% wartości podatku od nieruchomości za rok obrachunkowy ( kolejnych 12 miesięcy) .
3.W przypadku, gdy kwota planowanej pomocy łącznie z pomocą uzyskaną przez przedsiębiorcę , niezależnie od jej przeznaczenia i form , w ciągu trzech lat poprzedzających dzień wystąpienia o udzielenie pomocy , przekracza kwotę będącą równowartością 100 tys. EURO, bądź przedsiębiorca prowadzi działalność w transporcie, udzielenie tej pomocy jest możliwe pod warunkiem, iż będzie ona zgodna z ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców ( Dz. U. Nr 141, poz.1177 ) tj.:
udział własny przedsiębiorcy w nakładach związanych z nową inwestycją wynosi co najmniej 25%,
nowo utworzone miejsca pracy będą zachowane przez co najmniej 5 lat od dnia udzielenia pomocy,
maksymalna intensywność pomocy wynosi :
w przypadku małych lub średnich przedsiębiorców z wyjątkiem przedsiębiorców należących do sektora transportu - 65% kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą ,
w przypadku pozostałych przedsiębiorców - 50% kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą .
§ 4 W przypadku zatrudnienia co najmniej 1 absolwenta w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu ( Dz. U. z 2001 r. Nr 6 poz. 56) zamieszkałego na stałe w gminie Dębno, okres przysługujący do korzystania ze zwolnień wymienionych w § 2 i § 3 wydłuża się o jeden miesiąc.
§ 5 Oceny zwiększenia stanu zatrudnienia dokonuje się poprzez porównanie stanu zatrudnienia :
z dnia wejścia w życie niniejszej uchwały z datą złożenia dokumentacji - przy pierwszym wniosku ,
z dnia ostatniej udzielonej pomocy z datą złożenia dokumentacji - przy kolejnych wnioskach .
§ 6 1.Zwolnienia, o których mowa w § 2 i § 3 stosuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik złożył udokumentowany wniosek o zwolnienie.
2. Zwolnienia z podatku od nieruchomości wymienione w § 2 i § 3 przysługują jeżeli zwiększony poziom zatrudnienia u danego przedsiębiorcy na terenie gminy Dębno zostanie utrzymany przez okres udzielonej pomocy i kolejnych 12 miesięcy.
§ 7 1. Udokumentowany wniosek o udzielenie pomocy należy złożyć w terminie 14 dni od
chwili powstania okoliczności uprawniających do skorzystania z preferencji podatkowych.
2.Przedsiębiorca na początku każdego roku podatkowego , w czasie trwania preferencji podatkowych i kolejnych 12 miesięcy, zobowiązany jest do składania najpóźniej do 31 stycznia roku podatkowego oświadczenia potwierdzającego uprawnienie do zastosowania zwolnienia z podatku. Do oświadczenia przedsiębiorca zobowiązany jest dołączyć dokumenty potwierdzające jego uprawnienie do zastosowania zwolnień. Powinny one zawierać szczegółowe dane o liczbie zatrudnionych osób, dane personalne pracowników, informacje z organów podatkowych i zakładu do spraw ubezpieczeń społecznych o wywiązywaniu się z ciążących na danym przedsiębiorcy obowiązków. Uprawniony dołącza do dokumentów , o których mowa wyżej, informację o bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz założenia rozwojowe swojej firmy. Informacje , o których mowa powyżej, powinny być sporządzone na formularzach stanowiących Załączniki Nr 1 , 2 i 3 do niniejszej uchwały.
3.Na przedsiębiorcy będącym osobą prawną ciąży również obowiązek składania deklaracji w terminie przewidzianym w art. 6 ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Natomiast przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi są zobowiązani do wypełniania obowiązków dotyczących terminowego powiadamiania o zmianach mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego zgodnie z art. 6 ust. 6 cytowanej ustawy.
4.W okresie korzystania z pomocy publicznej oraz kolejnych 12 miesięcy może następować weryfikacja złożonych przez przedsiębiorcę oświadczeń w wyniku kontroli przeprowadzonych przez upoważnionych pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Dębnie.
§ 8 1.Przedsiębiorca zobowiązany jest zawiadomić pisemnie Urząd Miasta i Gminy w Dębnie o utracie uprawnienia do korzystania z pomocy publicznej, najpóźniej w terminie 14 dni od powstania okoliczności powodujących utratę warunków do uzyskania zwolnienia.
2.Przedsiębiorca, który w terminie określonym w ust. 1 zawiadomi Urząd Miasta i Gminy o utracie warunków do zwolnienia , traci prawo do tych form pomocy publicznej, poczynając od 1 dnia miesiąca następującego po miesiącu , w którym wystąpiły te okoliczności .
3.Przedsiębiorca, który nie dopełnił terminowego zawiadomienia o okolicznościach , o których mowa w ust.1, traci prawo do preferencji podatkowych, poczynając od początku roku podatkowego, w którym utracił te warunki.
4.Przedsiębiorca, który wprowadził organ podatkowy w błąd co do spełnienia warunków, od których uzależniona jest pomoc , o której mowa w § 1 niniejszej uchwały , traci prawo do tego za cały okres i jest zobowiązany zwrócić całą uzyskaną pomoc wraz z należnymi odsetkami.
5.Zwrot pomocy następuje wraz z odsetkami w wysokości ustalanej jak dla zaległości podatkowej w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji określającej wysokość zwrotu pomocy udzielonej przez gminę.
§ 9 Program nie przewiduje udzielania pomocy operacyjnej , eksportowej ani pomocy dla przedsiębiorców z tzw. sektorów wrażliwych.
§ 10 Wielkość środków przewidywanych na udzielenie wsparcia w ramach programu szacuje się w wysokości około 300.000,00 zł. w roku budżetowym .
§ 11 Pomoc udzielana zgodnie z warunkami określonymi w programie nie podlega opiniowaniu w trybie art. 25 ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców .
§ 12 Zasady pomocy publicznej dla przedsiębiorców w gminie Dębno , określone w niniejszej uchwale , będą stosowane od dnia wejścia w życie uchwały do dnia 31 grudnia 2007 roku .
§ 13 Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Dębno .
§ 14 Uchwała podlega opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego oraz wywieszeniu poprzez rozplakatowanie w miejscach publicznych.
§ 15 Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej
mgr Helena Sługocka
UZASADNIENIE :
Ustawa z 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców ( Dz. U. Nr 141, poz. 1177 ) umożliwia gminie udzielanie pomocy publicznej w celu wspierania między innymi nowych inwestycji lub tworzenia nowych miejsc pracy związanych z daną inwestycją poprzez opracowywanie programów pomocowych (art. 11 ustawy ) . Sprzyja to rozwojowi przedsiębiorczości gospodarczej oraz tworzenia nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach . Dlatego niezbędne staje się określenie zasad udzielania ulg w podatku od nieruchomości dla osób, które podejmą działalność gospodarczą lub ją rozszerzą i utworzą nowe miejsca pracy . Proponowane ulgi nie powinny znacząco obniżyć wpływów z podatku od nieruchomości. Projekt uchwały uzyskał pozytywną opinię Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyrażoną w piśmie DDO - 043 - 993 / 6 / 2003 / AH z dnia 4 listopada 2003 roku.
|
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Dębnie Nr XX/133/2003 z dnia 30 grudnia 2003 roku |
DANE SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE PRZEDSIĘBIORCY KORZYSTAJĄCEGO Z POMOCYPUBLICZNEJ W OKRESIE ROZLICZENIOWYM ...............................................
Nazwa wnioskodawcy..................................................................................................................
Forma prawna prowadzonej działalności ....................................................................................
NIP............................................................
REGON....................................................
Numer w rejestrze przedsiębiorców.............................................................................................
Adres (ulica, nr domu, gmina, kod miejscowości) ......................................................................
Gmina ..........................................................................................................................................
Adres do korespondencji ..............................................................................................................
Kwota pomocy publicznej , zgodnie z załączoną informacją o pomocy publicznej otrzymanej przez przedsiębiorcę w okresie trzech kolejnych lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o udzielenie pomocy ....................................................................................................................
Wyszczególnienie |
Wielkości zakładane |
Wielkości rzeczywiste |
Stopień wykonalności |
Dane podstawowe |
|
|
|
1.Majątek trwały |
|
|
|
2.Majątek obrotowy |
|
|
|
3.Produkcja |
|
|
|
4.Produkcja w przeliczeniu na jednego pracownika |
|
|
|
5.Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto |
|
|
|
6.Liczba pracowników w przeliczeniu na pełne etaty . |
|
|
|
7.Koszty produkcji (tys. PLN) |
|
|
|
8.Koszty pracy (tys. PLN) |
|
|
|
9.Amortyzacja urządzeń produkcyjnych (tys. PLN) |
|
|
|
10.Koszt obsługi kapitału obrotowego (tys. PLN) |
|
|
|
11.Pozostałe koszty (tys. PLN) |
|
|
|
12.Zobowiązania (tys. PLN) |
|
|
|
13.Inne koszty (tys. PLN) |
|
|
|
14.Inwestycje (tys. PLN) |
|
|
|
15.Przychód (tys. PLN) |
|
|
|
16.Wartość sprzedaży (tys. PLN) |
|
|
|
17.Przychód ze sprzedaży |
|
|
|
18.Całkowity przychód bez pomocy publicznej (tys. PLN) |
|
|
|
19.Zysk z działalności operacyjnej |
|
|
|
KONTAKT Z OSOBĄ ODPOWIEDZIALNĄ ZA PRZYGOTOWANIE SPRAWOZDANIA
Dane osoby upoważnionej do przekazywania informacji:
......................................... ............................................ .......................................
(imię i nazwisko , telefon) (stanowisko służbowe) (data i podpis)
Dane osoby upoważnionej do roboczych kontaktów z Urzędem Miasta i Gminy Dębno w sprawie informacji i danych zawartych w sprawozdaniu:
....................................... .......................................... telefon .........................
(imię i nazwisko) (stanowisko służbowe) fax .........................
e-mail ........................
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Arkadiusz Mazepa | 12-01-2004 13:32 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 12-01-2004 | |
Ostatnia aktualizacja: | - | 12-01-2004 13:32 |